Foto - portal Basenprof
2024-07-11
Efektywność energetyczna - dofinansowanie dla obiektów
Budynki użyteczności publicznej mogą stać się bardziej efektywne energetycznie. W lipcu br. rusza nabór na projekty, które mają przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w budynkach oraz zapewnić pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.
W przypadku budynków zabytkowych o dofinansowanie mogą ubiegać się państwowe jednostki budżetowe, szkoły wyższe, administracja rządowa, szpitale i przychodnie. Dla budynków niezabytkowych wnioski mogą składać państwowe jednostki budżetowe.
W przypadku budynków zabytkowych o dofinansowanie mogą ubiegać się państwowe jednostki budżetowe, szkoły wyższe, administracja rządowa, szpitale i przychodnie. Dla budynków niezabytkowych wnioski mogą składać państwowe jednostki budżetowe.
- Przewidywany termin naboru wniosków od 1 lipca do 30 września 2024.
- Przewidywany budżet konkursu 500 mln zł.
Nabór jest prowadzony z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Kto może składać wnioski?
- państwowe jednostki budżetowe,
- szkoły wyższe,
- administracja rządowa oraz nadzorowane lub podległe jej organy i jednostki organizacyjne, w tym szpitale i przychodnie.
Warunkiem umożliwiającym złożenie wniosków o dofinansowanie projektów, w ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru, jest ich uprzednie zidentyfikowane przez IZ, jako uprawnionych do zgłoszenia w ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Dofinansowanie zostanie udzielone m.in. na ocieplenie obiektów, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub w ograniczonym zakresie gazowej, instalację nowych niskoemisyjnych lub odnawialnych źródeł ciepła lub energii elektrycznej na potrzeby własne, w tym przydomowych magazynów energii i pomp ciepła, wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne, urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów dostarczonego ciepła lub chłodu wyposażonych w funkcje zdalnego odczytu oraz zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku (BMS), a także modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji.
Wsparcie na wymianę systemów grzewczych zasilanych stałymi paliwami kopalnymi, tj. węglem kamiennym, torfem, węglem brunatnym, łupkami bitumicznymi, na systemy grzewcze zasilane gazem ziemnym możliwe jest tylko do końca 2025 r. i tylko w połączeniu z inwestycjami w efektywność energetyczną (renowację) budynków.
Możliwe jest sfinansowanie w projekcie wydatków na działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz/albo na współpracę, w tym wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje, z partnerami z innych Państw Członkowskich, kandydujących lub stowarzyszonych, pod warunkiem, że będzie to bezpośrednio związane z realizowanym projektem.
Więcej informacji będzie dostępnych na stronie programu www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/11-efektywnosc-energetyczna-budynki-uzytecznosci-publicznej-wraz-z-instalacja-oze-nabor-niekonkurencyjny/
Autor: portal Basenprof
Materiały: funduszeeuropejskie.gov.pl