Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


















Termy Uniejów

2013-08-29
Nowe inwestycje w Uniejowie
Wielofunkcyjna hala z całorocznym torem narciarskim, jodowe miasteczko z tężniami oraz rozbudowa kompleksu basenów termalnych - to plany uzdrowiska termalnego w Uniejowie.

"Chcemy, żeby Uniejów kojarzył się nie tylko z zamkiem i termalnymi basenami, ale też z nowoczesnością. Dlatego cały czas coś projektujemy i staramy się te projekty realizować" - powiedział burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Gmina ma już projekt hali wielofunkcyjnej o powierzchni 5 hektarów. Zadaszony obiekt ma być przeznaczony m.in. do uprawiania sportów letnich i zimowych, ma stanąć między kompleksem sportowym a ośrodkiem SPA "Lawendowe Termy".

"Hala ma być podzielona na trzy strefy: zimową, letnią i handlową. Znajdą się w niej m.in.: tor do biegów narciarskich, lodowisko, strzelnica, korty do tenisa i squasha, baseny, ścieżki rowerowe, a także sklepy i restauracje. Wszystkie strefy będą czynne przez cały rok" - mówił J. Kaczmarek.

W planach jest również budowa "jodowego miasteczka" z tężniami oraz dalsza rozbudowa kompleksu basenów termalnych. Te ostatnie mają obecnie 1,5 tys. m kw. lustra wody i są największym tego typu obiektem w Polsce. W kompleksie znajdują się m.in. otwarte i kryte baseny rekreacyjno-lecznicze, w których do kąpieli wykorzystywana jest termalna, mineralna woda lecznicza. Są również sauny, komora śnieżna o temperaturze minus 10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. Przy basenach znajduje się też ujęcie wody pitnej.

Powierzchnia lustra wody w kompleksie ma wzrosnąć do ok. 3 tys. m kw.

"Czynimy starania, by nasze projekty znalazły się na liście tych, które w latach 2014-2020 będą dofinansowane z pieniędzy unijnych. Na pewno będzie to dobra lokata kapitału" - zapewnił burmistrz.

Status uzdrowiska Uniejów uzyskał w 2012 r., podstawą do jego nadania były właściwości miejscowych ciepłych wód leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.

Związki znajdujące się w uniejowskich cieplicach poprawiają kondycję i witalność, a także wzmacniają odporność i elastyczność skóry. Wody są wykorzystywane również w leczeniu zwyrodnień stawów, przyspieszają gojenie ran, redukcję zmarszczek i cellulitu. W kuracjach "pitnych" pobudzają czynność żołądka i trzustki, stymulują przemianę materii oraz uzupełniają niedobory jodu w organizmie.

Cieplice stały się bazą do dynamicznego rozwoju Uniejowa, który w ostatnich latach wyrósł na jedną z największych atrakcji turystycznych regionu łódzkiego. W ub. roku zakończono m.in. rozbudowę kompleksu basenów termalnych. Oddano również do użytku ośrodek sportowy z dwoma piłkarskimi boiskami, z których jedno, z naturalną trawą, jest podgrzewane wodami termalnymi.
Źródło: PAP

zamknij

Przeczytaj także

Jak bezpiecznie i trwale zmodernizować obiekt basenowy na cały okres jego użytkowania?
Baseny to ten szczególny typ obiektów, który potrafi przysporzyć swoim włodarzom niemały ból głowy. Potwierdzi to każdy kierownik czy pracownik działu techniczno-eksploatacyjnego, który musiał [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.