
Wizualizacja Muzeum Mleka w Grajewie - archiwum inwestora
Grajewo kojarzone jest obecnie z marką „Łaciate”, ponieważ to właśnie w tej podlaskiej miejscowości mieści się jeden z liderów rynku mleczarskiego – firma Mlekpol. Mając na swoim terenie tak znaną i nowoczesną mleczarnię, władze miasta postanowiły pójść za ciosem i stworzyć jedyną w kraju atrakcję, która przyciągnie do Grajewa turystów.
Tworząc Muzeum Mleka, które będzie ukazywać historię podlaskiego mleczarstwa nie tylko za pomocą muzealnych eksponatów ale także w nowoczesnej formie multimedialnej nie ograniczono się wyłącznie do części dla zwiedzających. Miasto postanowiło zbudować cały kompleks atrakcji i tak w muzeum (chyba jako jedynym w Polsce) będzie można także popływać. Wprawdzie nie w mleku a w chlorowanej wodzie, jednak baseny przy muzeum na pewno będą stanowiły nie lada atrakcję.
Chociaż wykonawca (spółka Pribo-EPB z Ełku) miał opóźnienie, bo obiekt miał być gotowy już w marcu, twierdzi że zgłoszenie do odbiorów zrobi na dniach. Do dzisiaj można było też składać oferty na operatora prowadzącego obiekt (miasto czeka na koncepcję funkcjonowania obiektu, prognozowane kalkulacje kosztów i zysków). Wiadomo, że inwestor chciałby mieć wpływ na kształt oferty muzeum tak aby miało formę nowoczesną, multimedialną i „żywą” (czyli np. z możliwością degustacji produktów mleczarskich, czy samodzielnym ich wykonywaniem). Ten, którego koncepcja zostanie wybrana, będzie musiał wyposażyć obiekt wg przedstawionej koncepcji. Miasto chce wybrać operatora do listopada, aby muzeum i pływalnia ruszyły jeszcze w tym roku.
Inwestycja (muzeum i pływalnia) powstała w ramach jednego projektu unijnego, inwestorem jest miasto Grajewo. Koszt inwestycji to około 18 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 10 mln zł.
Kompleks basenowy składa się z dwóch niecek, zespołu saun, łaźni, jacuzzi, groty solnej oraz części Spa z gabinetami masażu. Pływalnia zostanie oddana pod zarządzanie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grajewie.
Przeczytaj także

