Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















AFM

2015-06-11
Najnowocześniejsza technologia basenowa w koszalińskim Aquaparku
Niespełna dwa miesiące pozostały do otwarcia pierwszego w Polsce Aquaparku, którego technologia wody bazuje na aktywowanym złożu filtracyjnym z zielonego szkła – AFM.
 
Głównymi powodami, przemawiającymi za zastosowaniem zintegrowanego systemu uzdatniana wody DAISY przez Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o. w Koszalinie były względy ekonomiczne i ekologiczne. Inwestor otrzymał kalkulacje dla tradycyjnego systemu uzdatniania wody oraz dla technologii DAISY, bazującą na danych projektowych. Analiza kosztów jednoznacznie wykazała roczne oszczędności rzędu 450 000 zł na samych mediach, tj. zużycie wody, zużycie energii elektrycznej oraz energii cieplnej.
 
Zdecydowano  się na użycie AFM zamiast klasycznego złoża piaskowo-żwirowego również dlatego, że złoże filtracyjne z zielonego szkła AFM:
 - nie zbryla się – jego żywotność określa się na żywotność filtra, dlatego inwestycja w AFM jest jednorazowa;
- będąc niezbrylone płucze się krócej niż złoże piaskowo-żwirowe;
- posiada dodatni ładunek elektryczny, który przyciąga ujemnie naładowane zanieczyszczenia;
- posiada mezoporowatą strukturę, która przyciąga zanieczyszczenia wielkości ok. 4 mikronów;
- powierzchnia czynna ziarna złoża AFM jest 300-krotnie większa od powierzchni ziarna piasku;
- jest bakteriostatyczne i samosterylizujące - tzn. nie tworzy się na ich powierzchni biofilm odpowiedzialny za powstawanie toksycznych substancji lotnych typu THM oraz niskie pH w filtrze;
- wypłukuje 98% wszystkich zanieczyszczeń zatrzymanych na złożu, niezmiennie przez wiele lat;
- ze względu na swoją gęstość nasypową potrzeba 15% mniej złoża AFM niż piaskowo-żwirowego.
 
Złoże AFM jest produktem bardziej zaawansowanym technicznie, przez co  droższym od tradycyjnego piasku. Jednak będąc świadomym powyższych korzyści, łatwiej ponieść większe koszty inwestycje i cieszyć się niższymi kosztami eksploatacyjnymi oraz szybką stopą zwrotu z inwestycji.
 
W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu uzdatniania wody  w koszalińskim Aquaparku zużyto 85 345 kg złoża AFM oraz 18 mieszaczy statycznych ZPM różnych rozmiarów. O ile złoże w filtrze jest obligatoryjne, o tyle mieszacze statyczne to dodatkowy element montowany na rurociągu.
System DAISY to nie tylko złoże AFM i mieszacze statyczne ZPM, ale również chemia basenowa APF i ACO, która pomaga eliminować biofilm w całej instalacji uzdatniania wody. Ta dotrze do Aquaparku tuż przed uruchomieniem.
 
APF to bogato wyposażony w elektrolity i polielektrolity koagulant i flokulant w jednym. Jego stosowanie pomaga związać zanieczyszczenia i nadać im ujemny ładunek zanim trafią do filtra ze złożem AFM. Pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na chlor o 80%, czego skutkiem jest mniejsze stężenie toksycznych produktów ubocznych dezynfekcji.
ACO to innymi słowy Aktywny Utleniacz Katalityczny, którego zadaniem jest przedłużenie żywotności chloru na basenach zewnętrznych, gdzie chlor narażony jest na działanie promieni słonecznych, lub na basenach wewnętrznych, w których do dezynfekcji używa się lamp UV. Ponadto ACO rozkłada wniesione do basenu tłuste kremy i kosmetyki.
 
Każdy z produktów systemu DAISY jest dedykowany konkretnej potrzebie i może działać niezależnie od pozostałych, jednakże dla uzyskania najlepszej jakości wody basenowej oraz powietrza zaleca się połączenie tych produktów w jednej system.
 
System DAISY zapewnia obniżenie kosztów eksploatacyjnych funkcjonowania basenu przy jednoczesnym   zachowaniu jakości wody i powietrza w hali basenowej, poprzez maksymalne obniżenie występowania biofilmu w obiegu wody basenowej oraz stężenia toksycznych substancji, tj. chlor związany, THM’y itp.
 
Aspekt ekologiczny to dla Aquaparku wartość dodana, ale dla odwiedzających - priorytet. W pierwszej kolejności odczuwana jest jakość powietrza na hali basenowej, czyli brak intensywnego zapachu chloru, brak efektu szczypiących oczu po kilkugodzinnej kąpieli oraz brak nieprzyjemnego zapachu chloru na skórze nawet dzień po kąpieli w basenie. Brak toksycznych substancji lotnych nad taflą wody podczas kąpieli w basenie oznacza przede wszystkim komfort z kąpieli i zdrowszy układ oddechowy.
 
System DAISY został stworzony po to, aby zmniejszyć zużycie wody, zużycie chloru oraz obecność biofilmu do nieodczuwalnego minimum. Zamiast zabijać bakterie i pasożyty należy uniemożliwić im rozwijanie się w wodzie basenowej rozpoczynając od „serca” technologii uzdatniania wody, czyli filtra.
W celu prawidłowego działania systemu DAISY należy sumiennie wykonywać wytyczne projektowe dotyczące m.in. wymiany wody na osobę kąpiącą się, ramowych czasów płukania, czy dozowania chemii basenowej.
Przestrzeganie zasad prawidłowego zarządzania technologią uzdatniania wody sprawi, że inwestor oraz jego klienci mogą liczyć na obopólną i długotrwałą satysfakcję.
 
 
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat systemu DAISY, prosimy o kontakt z Ekspertem portalu basenprof.pl – dominika@firmamazur.pl.
Autor: Dominika Mazur
Materiały: www.firmamazur.pl

zamknij

Przeczytaj także

Maszyny sprzątające ze zbiornikiem antybakteryjnym
Szatnie i ciągi komunikacyjne stref basenowych to miejsca wymagające szczególnej uwagi. Z jednej strony wszechobecna w tych strefach woda powinna być regularnie zbierana, z drugiej kluczowym aspektem jest zapewnienie ochrony [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.