Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


















Foto - Ministerstwo Rozwoju

2020-10-01
Obchody Światowego Dnia Turystyki w Poznaniu
28 września w Poznaniu odbyły się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki. Podczas uroczystej gali wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wręczył odznaki „Za Zasługi dla Turystyki”. Polska Organizacja Turystyczna przyznała nagrody Turystycznego Dziennikarza Roku.

8 września w Poznaniu podczas ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki odznaczono organizacje i osoby zasłużone dla polskiej turystki.

Polska Organizacja Turystyczna po raz kolejny przyznała tytuły Turystycznego Dziennikarza Roku w czterech kategoriach: artykuł, audycja radiowa, fotoreportaż oraz wideo.

Światowe Dni Turystyki obchodzone uroczyście w Poznaniu były wspaniałą okazją do uhonorowania ludzi związanych z branżą turystyczną.
Odznaka „Za Zasługi dla Turystyki” została ustanowiona w celu wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju turystyki i jest nadawana przez ministra właściwego do spraw turystyki. To zaszczytne wyróżnienie osób fizycznych, organizacji, instytucji podkreśla dokonania na rzecz wzmacniania roli turystyki, w tym zwiększenia udziału gospodarki turystycznej w gospodarce, jej konkurencyjności i atrakcyjności. Kluczowym elementem zasług jest działalność na rzecz jakościowego rozwoju sektora turystyki, w tym promowanie jakości i standardów.

Za zasługi w rozwoju polskiej turystyki wiceminister Andrzej Gut-Mostowy odznaczył m.in.: przewodników górskich, przedstawicieli branży agroturystycznej, animatorów kultury, społeczników, historyków i niestrudzonych popularyzatorów turystyki i krajoznawstwa. Wśród wyróżnionych znalazły się także ogólnopolskie firmy branży hotelowej i przewozowej.

Z rąk wiceministra rozwoju odznaczenia otrzymali:


- Grzegorz Biedroń – przewodnik beskidzki, pilot wycieczek i miłośnik gór,
- Stanisław Schubert– przewodnik sudecki, pilot wycieczek, organizator imprez turystycznych od ponad 50 lat związany jest z górami, turystyką i krajoznawstwem,
- Robert Jakubik – związanych z rozwojem turystyki wiejskiej, agroturystyki i ekoturystyki uzdrowiskowej,
- Małgorzata i Kamil Kowalewiczowie – małżeństwo podróżników dla których niepełnosprawność nie jest przeszkodą w zdobywaniu świata i realizacji marzeń,
- Marek Kusiakiewicz – od lat organizator Rodzinnych Zlotów Turystyki Campingowej,
- Joanna Liberadzka-Duras – organizatorka wydarzeń historycznych Ziemi Zamoyskiej i Roztocza,
- Tomasz Łęcki – historyk, Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu,
- Elżbieta Łobacz-Bącal – społecznik, przodownik turystyki górskiej, kolarskiej i pieszej,
- Polski Holding Hotelowy,
- PKP Intercity,
- PKS „POLONUS”,
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Bochni,
- Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych „Kraków”.

- „Turystyczny Dziennikarz Roku” to konkurs, którego celem jest wyróżnienie najlepszych materiałów dziennikarskich promujących turystykę krajową. Są one inspiracją dla Polaków do odwiedzenia wyjątkowych miejsc w kraju. Do konkursu można było zgłaszać artykuły prasowe, audycje radiowe, materiały wideo, fotoreportaże oraz programy telewizyjne, które powstały w 2019 roku. Zwycięskie materiały dotyczą m.in. turystyki kolejowej, górskiej oraz aktywnej.
Ta nagroda jest z jednej strony docenieniem trudnej pracy dziennikarzy turystycznych, którzy w ogólnopolskich konkursach rzadko mogą zdobywać główne laury, a z drugiej strony to rekomendacja dla turystów, którzy wciąż poszukują nowych doznań i miejsc, które mogliby odwiedzić. W obecnym czasie pandemii coraz więcej osób chce odpoczywać na świeżym powietrzu, w niezatłoczonych miejscach i wśród przyrody. Zachęcam do zapoznania się ze zwycięskimi materiałami i do ruszenia ich śladem
 – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.


Turystyczni Dziennikarze Roku


Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii artykuł został Leszek Sadkowski, za artykuł „Szlakiem wielkopolskich parowozów. Atrakcje nie tylko dla miłośników kolei”, który ukazał się w portalu podroze.onet.pl. Publikacja ta pokazuje, że szynowa przeprawa przez Wielkopolskę może okazać się zaskakująco przyjemną wycieczką zarówno dla małych, jak i dla dużych.
Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii audycja radiowa została natomiast Magdalena Zbylut-Wiśniewska z Radia Kraków. Nagrodę otrzymała za jeden z odcinków audycji Skarby Małopolski, w którym opowiada o spływie przełomem Dunajca, czyli produkcie turystycznym, którego historia sięga 1934 roku. Atrakcja turystyczna została nagrodzona Certyfikatem POT w 2018 roku.
Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii fotoreportaż został Jan Ulicki, specjalizujący się w fotografii dalekich odległości. Jego zdjęcie ukazuje samolot podchodzący do lądowania na tle Tatr. Fotografię wykonano z odległości ponad 100 km.
Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii wideo został Adam Pachura z Telewizji Sudecka. Wyróżniony materiał ukazuje góry Sowie, czyli wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, idealne dla turystów lubiących ciszę, spokój oraz piesze wędrówki.

zamknij

Przeczytaj także

Solanka
Według hydrogeologii solanka jest wodą o mineralizacji ogólnej wynoszącej co najmniej 35 g/dm3. W dziedzinie zwanej balneoterapią solankę wykorzystuje się do kąpieli. Stosuje się do tej czynności wodę [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.