Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

















Nogomyjki - jakie są wytyczne dotyczące niecek do dezynfekcji stóp na krytych pływalniach?


ODPOWIEDŹ:

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego (1.14.):
-       
Przejście z natryskowni do hali basenowej powinno być wyposażone w brodzik do opłukania stóp
-       
Brodzik powinien mieć takie wymiary, aby niemożliwe było jego ominięcie lub przeskoczenie
-       
Brodzik powinien być napełniany wodą uzdatnioną basenową
-       
Głębokość wody w brodziku powinna wynosić 10-15 cm
-       
Stężenie wolnego chloru 0,7-1,5 mg/l
-       
Pełna wymiana wody - w ciągu 1 godziny lub częściej
-       
Nie powinno być obszarów stagnacji wody w brodziku
-       
Całkowite opróżniane czyszczenie i dezynfekcja co najmniej 1 raz dziennie
-       
Odprowadzenie zużytej wody do kanalizacji, lub alternatywnie stosowanie odrębnego układu cyrkulacji wody dla brodzika, całkowicie niezależnego od systemu wody w basenie i nigdzie z nim niełączącego się
-       
Obiekt powinien być wyposażony również w specjalny brodzik, dostosowany do przejazdu wózków z osobami niepełnosprawnymi, jego długość powinna być co najmniej równa obwodowi kół wózka inwalidzkiego.

Pełna treść: https://gis.gov.pl/images/bw/wytyczne_plywalnie.pdf">https://gis.gov.pl/images/bw/wytyczne_plywalnie.pdf

(Aktualizacja: lipiec 2018r.)

Jak działa system odzysku wód popłucznych?


ODPOWIEDŹ:

System odzysku wód popłucznych UltraEcoSwim pozwala odzyskać - a powinniśmy raczej mówić - nie stracić 75% ilości wody z płukania filtrów. Popłuczyny zostają zgromadzone a następnie ponownie podlegają filtracji, ale już przez system UltraEcoSwim, w którym jednym z elementów jest moduł ultrafiltracyjny z membranami o przepuszczalności cząstek poniżej 0,05 mikrona. Zastosowanie tego modułu eliminuje z filtratu nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, ale również mikroorganizmy i wirusy. Następnie woda jest zawracana do układu basenowego.

Proces ultrafiltracji wpływa na oszczędności wynikające z jego zastosowania. Woda zawracana do basenu posiada temperaturę zbliżoną do wody w układzie więc nie marnujemy energii, która musiałaby być zużyta na podgrzanie wody doprowadzanej z zewnątrz. Proces ultrafiltracji eliminuje mikroorganizmy z wody więc zmniejsza to zużycie dostarczanego do układu chloru, wpływa bezpośrednio na wzrost estetycznych i organoleptycznych walorów wody - co nie jest bez znaczenia przede wszystkim dla użytkowników.

Więcej na: www.basenprof.pl/artykuly/1009/system_odzysku_wod_poplucznych_ultraecoswim.html

Powietrzne pompy ciepła


ODPOWIEDŹ:

Powietrzne pompy ciepła do ogrzewanie wody basenowej to wysokoefektywne, ekonomiczne i wydajne rozwiązanie, które może stanowić główne a nawet jedyne źródło ciepła na potrzeby ogrzewania wody. Coraz wyższe z roku na rok współczynniki grzewcze COP gwarantują niski pobór energii elektrycznej.

Najważniejszym parametrem wpływającym na wysoką efektywność pomp ciepła w tym zastosowaniu jest temperatura górnego źródła ciepła (wody w basenie), która w praktyce nie przekracza zazwyczaj + 30oC, co gwarantuje temperaturę skraplania na optymalnym poziomie. Ważna jest także temperatura źródła dolnego, czyli środowiska z którego pobieramy ciepło (powietrze zewnętrzne).

Aquaskipper – co to takiego?


ODPOWIEDŹ:

To niemiecka propozycja na otwarte akweny wodne. Urządzenie aby utrzymać się na wodzie musi poruszać się z prędkością nie mniejszą niż 8 km/h i stale trzeba je napędzać siłą własnych mięśni. Polega to na poruszaniu kierownicą i platformą na której się stoi przypominającym pompowanie ręczną pompką. To idealne rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą uatrakcyjnić sobie pobyt nad wodą, jak i dla lubiących ćwiczenia na siłowni.

Rama urządzenia wykonana jest z aluminium i włókna a do jej boków przytwierdzone są płaty przypominające ptasie skrzydła. Dzięki takiej konstrukcji pojazd utrzymuje się na wodzie i może osiągać maksymalną prędkość blisko 30 km/h.

Więcej na: www.basenprof.pl/artykuly/1406/aquaskipper_atrakcja_dla_kapielisk.html

Co to jest system Editems?


ODPOWIEDŹ:

Jest to inteligentny system stworzony z myślą o obiektach i ich klientach poszukujących innowacyjnych, eleganckich i elastycznych sposobów promocji, reklamy oraz dostarczania informacji.

Editems to sposób na dotarcie do określonych odbiorców z przygotowaną treścią, informacją lub innego rodzaju przekazem przy wykorzystaniu ekranu telewizyjnego. System zawiera oprogramowanie digital signage, które obsługuje monitory reklamowe oraz innego rodzaju wyświetlacze elektroniczne, na których mogą być prezentowane i dowolnie modyfikowane treści.

Oprogramowanie typu digital signage wykorzystywane jest przez różnego rodzaju firmy i instytucje a coraz częściej można spotkać je także w obiektach basenowych. Jego możliwości są niemal nieograniczone, co otwiera inwestorom nowe sposoby na rozwijanie działalności reklamowej i promocyjnej.

Podstawą systemu są monitory reklamowe, które wykazują wiele zalet i korzyści zarówno dla obiektu, jak i samych reklamodawców.

Więcej na: www.basenprof.pl/artykuly/1425/editems_-_sposob_na_dodatkowy_dochod_obiektu.html

Osuszacze basenowe - kiedy i jaki wybrać?


ODPOWIEDŹ:

Są prostym i relatywnie tanim rozwiązaniem, które pozwala zachować komfortowe warunki korzystających z kąpieli jak również zabezpieczyć wnętrze pomieszczenia przed wykraplaniem. Niekontrolowana wilgoć w hali basenu, spa z wanną i hydromasażem, sauną czy prysznicem a nawet mocno obleganą szatnią szybko może doprowadzić do zagrzybienia tych pomieszczeń, zniszczenia wykończenia wnętrza czy w skrajnych przypadkach okazać się nawet niebezpieczna dla elementów konstrukcyjnych.

Przy porównywaniu osuszaczy różnych firm warto zerknąć na dane skuteczności osuszania dla różnych wilgotności w pomieszczeniu – daje to obraz ich prawdziwej mocy i możliwości, który zazwyczaj odzwierciedla cena. Bardzo ważne by dobór urządzeń był dokonywany świadomie najlepiej przez przedstawiciela producenta na podstawie obliczeń i programów doborowych, ale również szczegółowiej analizy pod kątem konkretnego wnętrza i sposobu użytkowania. Dzisiejsze osuszacze można jeszcze doposażać w dodatkowe nagrzewnice wodne, elektryczne, sterowniki ścienne i inne akcesoria.

Więcej na: www.basenprof.pl/artykuly/1452/osuszacze_basenowe_-_kiedy_i_jaki_wybrac.html

Co to jest system biometryczny?


ODPOWIEDŹ:

Jest to kontrola dostępu oparta na technologii Mifare, która wykorzystuje czytniki dualne oraz skanery biometryczne analizujące naczynia krwionośne dłoni. Dzięki zastosowaniu biometrii mamy stuprocentową pewność w identyfikacji klienta, a tym samym wejście np. do siłowni czy na basen może odbywać się bez konieczności podchodzenia do kasy lub wydawania paska basenowego.

Więcej na:
www.basenprof.pl/artykuly/1557/sremska_plywalnia_prekursorem_systemow_biometrycznych_w_polsce.html

Co to jest tunelowa rynna przelewowa?


ODPOWIEDŹ:

Tunelowa rynna przelewowa to połączenie rynny typu fińskiego z typem Wiesbaden dolny. Konstrukcyjnie jest to rynna przelewowa fińska, jednak woda z basenu nie przelewa się górną krawędzią niecki, ale zaraz pod nią. Co istotne, w przypadku dużej fali nadmiar wody wpływa górą do rynny przelewowej i nie rozlewa się na plażę minimalizując dzięki temu straty wody.

Więcej na: www.basenprof.pl/artykuly/1558/tunelowa_rynna_przelewowa_-_korzysci.html

Co to jest koagulacja?


ODPOWIEDŹ:

Terminem tym określa się łączenie mikrocząsteczek w większe, tak aby filtry wody mogły je wyłapać. Środki do koagulacji cząsteczek powinno się używać nawet gdy nie widać, że woda jest mętna ponieważ działają one na mikroskopijne cząsteczki soli, zasad, kwasów, aminokwasów, mocznika i fosforanów. Zanieczyszczenia wiążą się w mniejsze i większe płatki. Te mniejsze zostają wychwycone przez filtry wody a większe opadają na dno i należy je usuwać mechanicznie. Ponadto zaleca się, aby regularnie dolewać czystą wodę, która niweluje zbyt wysoką zawartość soli, chlorydów i azotanów tworzących się poprzez odparowywanie wody oraz mogą być skutkiem rozpuszczania się cząstek w wyniku chlorowania.

Więcej informacji w artykule:
www.basenprof.pl/artykuly/1415/czysta_woda_w_basenie_-_jak_ja_utrzymac.html

Jaka powinna być minimalna wysokość pomieszczenia, w którym znajduje się basen?


ODPOWIEDŹ:

Brak jest przepisów, które w sposób szczególny traktują omawiane pomieszczenie, w przypadku basenu pomieszczenie takie jest traktowane jak każde inne przeznaczone do usług. Wymogi architektoniczne dla pomieszczeń usługowych w Polsce stanowią jedynie o minimalnej wysokości 3m, ale przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej można starać się w sanepidzie o odstępstwo o tej wysokości.

(informacja na dzień 11.10.2017r.)

Prowadzimy działalność leczniczą (rehabilitacyjną) i zamierzamy zakupić do naszych placówek jednoosobowe baseny rehabilitacyjne o wymiarach 2x2 m z taflą wody do wys. 1 m. Jakie wymogi budowlane powinniśmy spełniać, aby wykorzystywać baseny? Czy powinniśmy spełniać wymogi dotyczące pływalni np. w zakresie badania wody?


ODPOWIEDŹ:

Wszelkie wymogi sanitarne i technologiczne powinny być spełnione przez dostawcę omawianych basenów i to on ma obowiązek dostarczyć wszelkie niezbędne dokumenty w tym tak zwana DTR-kę. DTR - to DOKUMENTACJA TECHNICZNO ROZRUCHOWA, w której muszą być zawarte instrukcje użytkowania z których wynika jakie warunki należy spełnić aby urządzenie mogło pracować właściwie.

Tak więc najpierw należy zwrócić się do potencjalnego dostawcy danego urządzenia o przesłanie DTR i zapoznanie się z wymogami i koniecznością dostosowania przestrzeni w której ma być ono zamontowane.

Jeśli chodzi o badania wody, to działalności dotyczącej tylko rehabilitacji nie dotyczy Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015r "w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach." W treści rozporządzenia nieustannie pojawia się słowo "PŁYWALNIA".

Konsultowaliśmy się w tej kwestii z panią kierownik koszalińskiego Laboratorium Badań Fizyko-Chemicznych, która potwierdza że w tym przypadku nie powinno stosować się rozporządzenia. Jednak niezależnie od jej opinii sugerujemy aby zasięgnąć informacji we właściwej jednostce sanepidu bo mogą zdarzyć się różne interpretacje przepisów.

Informacja na dzień 25.01.2017r.

Wymagania dotyczące wody basenowej


ODPOWIEDŹ:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach podaje następujące wytyczne:
Basen z wodą słodką – podstawowe parametry pH – 6,5 – 7,6
Chlor wolny – 0,3 – 0,6 mg/l
Redox – min. 750 mV

Pełna treść przepisów: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. - www.basenprof.pl/pliki/29.pdf

Czy wolno pływać na basenie w butach do pływania?


ODPOWIEDŹ:

Wszystko zależy od regulaminu na danym obiekcie.

Zasada stosowana na wszystkich obiektach krytych polega na tym, że użytkownicy powinni wchodzić na halę basenową w zmiennym obuwiu odkrytym antypoślizgowym (najczęściej są to klapki). Na obiektach prowadzonych jest szereg zajęć sportowych w wodzie np. aqua - aerobik, hydrocykling i specjalne obuwie do pływania jest w tym przypadku wskazane.

Nie widzi się jednak celowości w pływaniu w butach w basenowych nieckach, bo te stosuje się w celach ochronnych stóp a na basenach zagrożenia dla uszkodzeń mechanicznych stóp nie istnieją, jednak na wielu pływalniach tego się nie zabrania.

Jak pozbyć się ponad normatywnej ilości chloroformu z wody basenowej?


ODPOWIEDŹ:

W takiej sytuacji zalecana jest tylko i wyłącznie podmiana wody.

Odpowiedź: Inż. Tomasz Gotowicz – Główny Technolog w firmie Gotix; www.gotix.com.pl

Nauka pływania niemowląt - w jakim wieku powinno być dziecko uczestniczące w zajęciach?


ODPOWIEDŹ:

W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, gdzie popularne są porody w wodzie, naukę pływania zaczynają już noworodki. W Polsce przyjęło się, że najlepszym momentem, by zacząć stymulację w basenie jest 2 lub 3 miesiąc życia, gdy dziecko samodzielnie trzyma głowę.

Pomimo, iż teoria mówi, że odruch ten zanika około siódmego tygodnia życia, w praktyce dziecko pamięta jeszcze życie płodowe i związany z nim bezwarunkowy odruch zamykania krtani. Niemowlak potrafi wstrzymać oddech, więc nawet jeśli jego buzia jest szeroko otwarta nie połknie wody, nie zachłyśnie się, nie nabierze jej w płuca. Odruch ten z czasem zanika i maluch musi się go na nowo nauczyć, dlatego ważne jest, aby naukę rozpocząć już w 3 miesiącu życia dziecka.

Jak wybrać odpowiedni kolektor próżniowy?


ODPOWIEDŹ:

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów: płaskie i próżniowe. Ze względu na wyższą cenę zakupu przyjmuje się, że kolektory próżniowe należy stosować wszędzie tam, gdzie będą mogły one zapewnić wyraźnie większe efekty swojej pracy. Ich poszczególne modele mogą się jednak między sobą znacząco różnić.

W powszechnym przekonaniu kolektory próżniowe charakteryzują się zdecydowanie wyższą efektywnością, niż ich płaskie odpowiedniki. Problem w tym, że dostępne na rynku produkty w znaczący sposób się od siebie różnią, oferując niekiedy nawet dwukrotnie wyższą lub niższą wydajność. Czym zatem powinniśmy się kierować wybierając kolektor próżniowy?

Więcej informacji: www.basenprof.pl/artykuly/905/jak_wybrac_odpowiedni_kolektor_prozniowy.html

Co to jest technologia LRTM?


ODPOWIEDŹ:

LRTM (Light Resin Transfer Moulding) to jedna z technologii wytwarzania wyrobów kompozytowych, w tym zjeżdżalni wodnych. Polega na wprowadzeniu żywicy pomiędzy dwie szczelnie przylegające do siebie formy przy udziale niewielkiego ciśnienia. Dodatkowo cały proces wspomagany jest podciśnieniem. Zbrojenie, najczęściej w postaci włókna szklanego, układane jest na sucho w formie pokrytej żelkotem. W ten sposób produkuje się obustronnie gładkie elementy zjeżdżalni.

Więcej informacji: /www.basenprof.pl/artykuly/909/technologia_lrtm_lepsza_jakosc_zjezdzalni.html

Jakie są rodzaje rynien przelewowych?


ODPOWIEDŹ:

Najczęściej spotykaną rynną przelewową jest rynna fińska. Charakteryzuje się ona tym, że pomiędzy niecką basenową a samą rynną znajduje się ściana betonowa.

Innym rodzajem rynny przelewowej jest rynna Wiesbasen, gdzie krawędź kształtki stanowi krawędź niecki basenowej. Wśród tych rynien ze względu na położenie lustra wody w stosunku do plaży wyróżnia się Wiesbaden dolny i Wiesbaden górny. Jak sugerują nazwy – w przypadku rynny przelewowej Wiesbaden dolny poziom lustra wody obniżony jest w stosunku do plaży, zaś w przypadku rynny Wiesbaden górny – podniesiony o poziom „noska” na froncie kształtki.

Więcej informacji: www.basenprof.pl/artykuly/942/rodzaje_rynien_przelewowych.html

Basen po raz pierwszy w sezonie został napełniony wodą z własnej studni głębinowej (woda w studni ma wysoki poziom żelaza i jest klarowna i bezbarwna). Zgodnie z zaleceniami sprawdzony został poziom PH - wyszło ono na poziomie ca. 7,6 - 7,7. Użyto w związku z tym środka PH-minus w ilości pozwalającej na obniżenie do poziomu ca 7.4. Po 15 min. dodano środek Chlor-Szok i profilaktycznie środek Alga OFF oraz koagulant. Po 1-2 godz. woda zrobiła się zielono-żółta a poziom PH wyniósł ca. 7.4, natomiast poziom chloru powyżej 3 mg/l. W tym czasie spadł dosyć intensywny deszcz a basen nie był przykryty. Mimo że woda miała kolor zielono-żółty to była klarowna i bez osadów. Co może być przyczyną tego koloru oraz jak można doprowadzić wodę do tego aby była bezbarwna?


ODPOWIEDŹ:

Dodanie chloru do wody basenowej spowodowało wytrącenie się chlorku żelaza i chlorku manganu (normalna rekcja przy pierwszym chlorowaniu wody).
Postępowanie: obniżyć pH do 6,9 –7,0. Filtrować często płucząc filtry, lub poczekać aż osad (żółto brunatny piaseczek) opadnie na dno basenu i zebrać odkurzaczem basenowym.

Co to jest Wellness?


ODPOWIEDŹ:

WELLNESS - nazwa pochodzi o dwóch angielskich słów: well being oraz fitness. WELLNESS to stan dobrego samopoczucia, to nowy styl życia, według którego do osiągnięcia szczęścia potrzebna jest harmonia zdrowia mentalnego, fizycznego i psychicznego.

Co to jest Spa?


ODPOWIEDŹ:

SPA - nazwa to wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza "Sanus Per Aquam", czyli zdrowie dzięki wodzie. Zdrowotny charakter wody stosuje się na różne sposoby w kąpieliskach, salonach WELLNESS, klinikach, sanatoriach i hotelach zdrojowych.

Termin SPA oznacza korzystanie z takich dobrodziejstw jak:
• kąpiele kosmetyczne,
• masaże, hydromasaże, masaże gorącymi kamieniami,
• bicze szkockie,
• sauny,
• baseny,
• krioterapia,
• kinezyterapia,
• wiele innych

Jakie szyby wybrać budując mniejszy basen, lub basen domowy aby nie niszczył ich chlor?


ODPOWIEDŹ:

Większość obecnie stosowanych  szyb jest odporna na chlor a technologia basenowa dla małych prywatnych basenów  raczej będzie opierać się  o bezchlorkową chemię.

Przy wyborze okien najlepiej wybrać te „najcieplejsze” ponieważ  ograniczą do minimum skraplanie się na nich pary wodnej w mroźne dni.  W przypadku zastosowania na basenie  profesjonalnej wentylacji z opcją aktywnego osuszania – wykraplanie nie wystąpi bo utrzymamy właściwy, stały poziom wilgotności powietrza.

Odpowiedź: Grzegorz Pukalski, Hestor s.c. www.hestor.pl

Jaką temperaturę wody do zanurzenia zapewnić użytkownikom po wyjściu z sauny?


ODPOWIEDŹ:

Podobnie jak temperatura powietrza w saunie, tak i temperatura wody, w której zamierzamy ochłodzić rozgrzane wcześniej ciało jest sprawą indywidualną, uwarunkowaną osobistymi preferencjami. Przyjmuje się jednak, że temperatura wody w basenie do schładzania powinna odpowiadać temperaturze wody wodociągowej. Temperatura wody wodociągowej nie ma ściśle określonej wartości, ale można przyjąć, że waha się w granicach 10 - 20 °C. Woda absorbuje więcej ciepła niż powietrze, a ponieważ ciało w saunie ogrzewa się o 0,5 - 1°C konieczne jest gruntowne ochłodzenie. W tym celu można skorzystać z basenu lub prysznica (w pierwszym przypadku najpierw ze względów higienicznych należy zmyć pot z ciała). Delikatniejszy dla krążenia jest jednak zimny prysznic. Przystępując do schładzania organizmu po zażyciu kąpieli w saunie istotną sprawą jest kolejność, w której będziemy studzić ciało. Należy zacząć od mycia rąk lub nóg, ponieważ są one mniej wrażliwe na zimno, potem przejść do chłodzenia pleców, twarzy, a na końcu do klatki piersiowej. W ten sposób zapewniamy ciału powolne ochładzanie pozbawione intensywnych bodźców, co z kolei umożliwia bezpieczne kierowanie krążenie krwi w stronę serca poprzez zwężane naczynia krwionośne. Należy jednak pamiętać, że najlepszym doradcą w ustaleniu temperatury w saunie, basenie czy pod prysznicem będzie nasz organizm.

Odpowiedź: Specjalista Klafs Sp. z o.o. - www.klafs.pl

Renowacja posadzki - o czym należy pamiętać?


ODPOWIEDŹ:

Przy renowacji posadzki bez zrywania starych okładzin szalenie ważna jest szczelność wykonanych izolacji. Inną istotną kwestią przed nałożeniem nowych warstw jest usunięcie luźnych płytek.

Przy wyborze nowej posadzki warto się kierować aspektem najważniejszym z punktu widzenia późniejszego użytkowania czyli antypoślizgowością. Aspekt dosyć często zapominany, jednak mający bardzo negatywny wpływ na wizerunek obiektów w przypadku wypadków, najczęściej z udziałem najmłodszych. Normy mówią o klasie antypoślizgu B, jednak jak pokazuje doświadczenie jest to klasa zwykle niewystarczająca. Obecnie można zaobserwować trend wyższych wymogów dot. antypoślizgowości czyli klasy C. Jednak aby mówić o bezpiecznej płytce musi ona mieć odpowiednie badanie. Niedopuszczalne jest określanie klasy antypoślizgu (czyli A, B lub C) na podstawie łatwego i taniego do wykonania badania antypoślizgu dla stopy obutej (klasy od R9 do R13). Dodatkowo warto aby płytka miała badanie zarówno dla powierzchni mokrej. Mnogość rodzajów wykończenia płytek sprawia, że płytka sucha może być niebezpieczna na mokro i na odwrót.

Kolejnymi aspektami to niska chłonność wodą wpływająca na higienę rozwiązania oraz technologia produkcji. Ta ostatnia w przypadku prasowania na sucho zapewnia najwyższą jakość wymiarów, co przegada się wizualnie na efekt końcowy. Płytki ciągnione (druga technologia produkcji) mają mniej restrykcyjne wymagania co do jakości powierzchni i wymiarów.

Odpowiedź: Natalia Sobiech, SeraPool Polska www.serapool.pl

Płyn do dezynfekcji stóp - jakie powinien spełniać normy?


ODPOWIEDŹ:

Coraz częściej stosowanym na pływalniach środkiem jest płyn do dezynfekcji stóp. Przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę, czy dany produkt biobójczy został właśnie w takim celu dopuszczony do obrotu. W innym przypadku brak jest bowiem gwarancji jego skuteczności.

Płyn do dezynfekcji stóp powinien spełniać dwa istotne warunki:

1. Produkt powinien być przebadany na okoliczność zwalczania następującego szczepu grzybów: Trichophyton mentagrophytes (jest to gatunek odpowiedzialny głównie za zakażenie ludzi).

2. Produkt winien posiadać pozwolenie na obrót produktem biobójczym zaklasyfikowanym do kat. I gr. 1, gdyż ze swej istoty jest to preparat do higieny człowieka, nie zaś do dezynfekcji powierzchni.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2003 r. w sprawie kategorii i grup produktów biobójczych według ich przeznaczenia, powierzchnie występujące na krytych pływalniach są bowiem objęte kat. I gr. 2. Natomiast produkty do higieny człowieka zarejestrowane są w kat. I gr. 1.

Więcej informacji tutaj:
www.basenprof.pl/artykuly/186/plyn_do_dezynfekcji_stop_-_jakie_powinien_spelniac_normy.html

Odpowiedź: Tomasz Gotowicz - Główny Technolog w firmie Gotix; www.gotix.com.pl

Czym od tradycyjnych saun różnią się sauny Infrared?


ODPOWIEDŹ:

Kabina cieplna Infrared (IR) często mylona jest z tradycyjną sauną. Łączy je oddziaływanie ciepłem, które regeneruje i oczyszcza organizm, ale na tym podobieństwa się kończą. Działanie sauny na organizm można określić jako pro-zdrowotne, zaś działanie kabiny Infrared - jako lecznicze, z szerokim zastosowaniem w rehabilitacji.

Ta zasadnicza różnica spowodowana jest innym źródłem ciepła - kabiny Infrared wykorzystują energię podczerwieni, która ogrzewa bezpośrednio ciało, a nie jak w przypadku saun tradycyjnych- powietrze w pomieszczeniu.

Dzięki temu kąpiele w kabinach Infrared nie wymagają wysokich temperatur- wystarczy 30-60 °C. Taki zakres ciepła jest bezpieczny dla układu sercowo-naczyniowego, co sprawia, że kąpiele te są dobre niemal dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji zdrowotnej. Dlatego to świetna propozycja również dla tych, którzy chcą skorzystać z uroków sauny, ale nie mogą tego zrobić z powodów zdrowotnych.

W kabinie IR nie występuje uciążliwe zjawisko gorącego powietrza, typowe dla saun; ponadto jest znacznie łatwiejsza w obsłudze - nagrzewa się o wiele szybciej a wejść do niej można nawet na kilka minut w ubraniu - np. na rozgrzewkę przed treningiem.

Więcej informacji tutaj:
www.basenprof.pl/artykuly/248/sauny_infrared_-_polecane_dla_obiektow_basenowych.html

Jaki rodzaj produkowanych płytek jest polecany przez materiałoznawców?


ODPOWIEDŹ:

Materiałoznawcy są zgodni co do wyższości jednej z technologii produkcji - prasowania na sucho. Przy wykończeniach niecek, hal basenów, spa, saun i zapleczy sanitarnych precyzja oraz równość powierzchni, a także wytrzymałość wyrobów ceramicznych przekłada się na jakość, trwałość wykończenia i bezpieczeństwo użytkowników. Płytki prasowane na sucho należą do grupy B. Formuje się je w matrycach z masy zmielonej na proszek lub granulki, a następnie prasuje się je pod ciśnieniem powyżej 200 MPa.

Wyroby prasowane na sucho, aby zostały zakwalifikowane do najlepszej jakościowo grupy, muszą spełnić nawet trzy razy bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące stałości wymiarów niż płytka ciągniona. Ceramika prasowana na sucho jest również twardsza (niższy poziom ścieralności wgłębnej) i bardziej odporna na pęknięcia (wyższy poziom siły zginającej, pod wpływem której płytka może pęknąć) od ceramiki ciągnionej, dzięki większej gęstości masy, co jest zasługą prasowania pod wysokim ciśnieniem.

Więcej informacji tutaj:
www.basenprof.pl/artykuly/250/jaka_wybrac_ceramike_cz_1_-_rodzaje_produkcji.html

Odpowiedź: Natalia Sobiech, SeraPool Polska www.serapool.pl

Jak rozpoznać jakość płytek ceramicznych?


ODPOWIEDŹ:

Użyteczną sztuczką na rozpoznawanie jakości wyrobów ceramicznych jest odgłos, gdy się w nie puka. Im niższy i czystszy, tym gęstość masy jest większa, co przekłada się na lepszą jakość i dłuższą trwałość. Innym sposobem jest ważenie, im gęstszy materiał, tym będzie on cięższy. Oczywiście należy pamiętać, aby ważyć próbki o tej samej gęstości. Technologia produkcji również wpływa na porowatość powierzchni. Płytki ciągnione będą miały ten parametr wyższy niż płytki prasowane na sucho, nawet jeśli będą wytworzone z tego samego rodzaju ceramiki.

Więcej informacji tutaj:
www.basenprof.pl/artykuly/278/jaka_wybrac_ceramike_cz_2_-_rodzaje_ceramiki.html

Odpowiedź: Natalia Sobiech, SeraPool Polska www.serapool.pl

Jak liczna może być grupa małych dzieci w szkole pływania?


ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z prawem, jeden instruktor może prowadzić zajęcia z gronem 15 maluchów oraz ich rodzicami. W praktyce grupy liczą najczęściej 10-12 niemowlaków, a instruktora prowadzącego wspiera także asystent.

Więcej informacji tutaj: www.basenprof.pl/artykuly/283/co_warto_wiedziec_o_plywaniu_niemowlat.html

Jaką temperaturę powinna mieć woda dla niemowlaków podczas nauki pływania?


ODPOWIEDŹ:

Teoretycznie mówimy o 34-36 stopniach w skali Celsjusza. W praktyce, w tak wysokiej temperaturze szybko namnaża się flora bakteryjna. W ciepłej wodzie dzieci się nie hartują, a przecież nie o to chodzi. Przyjemnie ciepła woda ma 32 stopnie, optymalna temperatura to 31 kresek, zaś absolutnie niezbędne minimum wynosi 30 stopni. Temperaturę wody dostosowuje się do wieku dziecka. Podobnie jest z głębokością, która powinna wynosić od 80 - 150 cm.

Więcej informacji tutaj: www.basenprof.pl/artykuly/283/co_warto_wiedziec_o_plywaniu_niemowlat.html

Czy istnieje możliwość przeniesienia bakterii gronkowca za pomocą odkurzacza basenowego?


ODPOWIEDŹ:

Przeniesienie baterii za pomocą odkurzacza basenowego jest jak najbardziej prawdopodobne. Najbardziej wrażliwą częścią jest worek filtracyjny. Dlatego zaleca się pranie worka po każdym użyciu odkurzacza. Części plastikowe wystarczy spłukać (mała porowatość elementów sprawia iż bakterie nie przywierają do nich).

Jaką temperaturę powinna mieć woda w basenie krytym sportowym?


ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z zaleceniami woda w basenie sportowym powinna mieć temperaturę pomiędzy 26 a 28 stopni C. Przyczyn jest kilka m.in.:
- podczas zawodów utrzymuje się temp. 27 stopni, ponieważ jest to optymalna temp. dla pracy mięśni
- podnoszenie temp. powyżej 27st. powoduje nadmierne zmęczenie zawodników
Najbardziej optymalne wartości to temp. wody 27 st C, temp. powietrza 29 st. C.

Jakie istnieją regulacje prawne dotyczące jakości wody basenowej?


ODPOWIEDŹ:

W Polsce regulacje przebiegały w następujący sposób: Przepisem prawnym formułującym wymagania jakościowe, jakim powinna odpowiadać woda w basenach była ustawa z 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w której stwierdza się, że jakość wody na potrzeby basenów kąpielowych i pływalni powinna odpowiadać jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W 1998 roku na podstawie normy DIN 19643 opracowane zostały wymagania sanitarno-higieniczne dla krytych pływalni, a w 2004 roku powstał projekt rozporządzenia w tej sprawie.

9 listopada 2015 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, które reguluje również działania i obowiązki pływalni względem badania wody.

Pełna treść przepisów: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. - www.basenprof.pl/pliki/29.pdf

Informacja na dzień 27.01.2017r.

Czy lampy UV można stosować w basenach z wodą morską?


ODPOWIEDŹ:

Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania lamp UV w basenach ze słoną wodą. W takim środowisku będą one równie skuteczne, jak w zbiorniku z wodą słodką. Warto wspomnieć, że zastosowanie lamp dezynfekujących nie zmienią także zapachu i smaku wody. Jednak należy pamiętać, że w zależności od rodzaju wody muszą być odpowiednio dobrane zarówno lampy, jak i sposoby ich instalacji.

Jak zapobiegać utracie ciepła poprzez zjeżdżalnię zewnętrzną?


ODPOWIEDŹ:

Najlepszym rozwiązaniem jest termoizolacja ślizgu, co zapewnia jego użytkowanie przez cały rok. W sytuacjach, gdy rury są nieocieplone, a temperatura na zewnątrz minusowa, zjeżdżalnie te zostają wyłączone z użytku. Wtedy warto zastosować pneumatyczne "korki" do zjeżdżalni. Są to dmuchane elementy, które dopasowane do średnicy ślizgu, szczelnie zatykają ujście rury. Dzięki nim uniknie się niepotrzebnych strat energetycznych i zmniejszy koszty utrzymania. Pod względem ekonomicznym jest to idealne rozwiązanie niewymagające dużego nakładu środków, a dające naprawdę świetne, sprawdzone fachowo efekty.

Więcej informacji tutaj:
www.basenprof.pl/artykuly/110/korki_do_zjezdzalni_wodnych_zapobiegaja_utracie_ciepla_na_obiekcie.html

Czy mimo dobrych wyników bakteriologicznych, trzeba przechlorowywać wodę w basenie?


ODPOWIEDŹ:

Zdecydowanie tak, taka praktyka uzasadniona jest z dwóch powodów: po pierwsze - nagłe podniesienie zawartości chloru skutecznie likwiduje wszelkie mikroorganizmy występujące w wodzie basenowej, w tym np. w postaci filmu, a po drugie - przechlorowanie do tzw. punktu przełamania (stężenie ok. 5 mg Cl2 na l wody) pomaga rozwiązać problem azotu amonowego oraz chloru związanego w wodzie basenowej.

Przechlorowanie do punktu przełamania odbywa się poprzez zwiększenie dawki chloru w stosunku do ilości stężenia jonu amonowego do ilości Cl2/N-NH4= 7,34:1. Wówczas zachodzi reakcja:
NH2Cl+ 3Cl2 + H2O → N2O + N2 + 10HCL.

Przechlorowanie do punktu przełamania (przeważnie do poziomu 5 mg/l) pomaga:
1. zlikwidować bakterie i grzyby występujące w postaci filmu
2. zmniejszyć stężenie jonu amonowego w wodzie
3. zmniejszyć stężenie chloramin w wodzie
4. poprawić zapach wody.

Więcej informacji tutaj:
www.basenprof.pl/artykuly/100/przechlorowanie_wody_basenowej.html

Odpowiedź: Tomasz Gotowicz - Główny Technolog w firmie Gotix; www.gotix.com.pl

Czy zarządca pływalni ma obowiązek planowania i realizowania cyklicznych przerw technologicznych, podczas których spuszczana jest woda z niecek basenowych?


ODPOWIEDŹ:

Nie ma przepisów, które nakładają na zarządcę obowiązek przeprowadzenia przerwy technologicznej. Jeśli chodzi o wymianę wody to "ZALECA SIĘ" ją raz w roku. Jeśli woda spełnia wszystkie wymagane parametry, nie musi być wymieniana. Jednak po okresie dwóch lat raczej może to być konieczne z powodu potrzeby przeprowadzenia drobnych prac remontowych na stacji uzdatniania i doczyszczenie niecek basenowych ( podczas normalnej pracy basenu nie zawsze jest to możliwe, bo odkurzacze nie zbierają wszystkiego).

Warto również zwrócić uwagę na zapisy umowy z wykonawcą, jak i na dokumenty przekazane wraz z dokumentacją powykonawczą. Mogą się tam znaleźć zapisy (np. w instrukcji użytkowania danych urządzeń) mówiące o konieczności czyszczenia niecki basenu i nałożenia środków zabezpieczających stal nierdzewną. Np. na słupki startowe można utracić gwarancję nie nakładając preparatów antykorozyjnych, ale to nie wymaga oczywiście spuszczenia wody.

(Informacja na dzień 28.10.2013r.)

W jaki sposób skonstruować Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) na środki dezynfekcyjne (zarówno do uzdatniania wody, jak i do czyszczenia powierzchni) tak, aby wykonawcy zaoferowali towar o wymaganej jakości w niskiej cenie?


ODPOWIEDŹ:

Dużą pomocą zarówno w przygotowywaniu SIWZ, jak i w późniejszej weryfikacji ofert, stanowi Rejestr Produktów Biobójczych (RPB). Jest to wykaz publikowany na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) pod adresem internetowym: http://bip.urpl.gov.pl/produkty-biobojcze/. Podlega on comiesięcznej aktualizacji.

Oceniając środek dezynfekcyjny pod względem przydatności jego zastosowania, osoby nadzorujące pływalnie powinny przede wszystkim sprawdzić, czy dany produkt występuje w RPB. Gdy brak jest wpisu do Rejestru, oznacza to, że produkt nie może być stosowany i wprowadzany do obrotu na terytorium RP, jako produkt biobójczy, bo nie posiada ważnego pozwolenia. Okoliczność ta jest weryfikowana rutynowo podczas kontroli inspekcji sanitarnej. Brak pozwolenia stanowi również podstawę do odrzucenia przez zamawiającego oferty wykonawcy, jeśli przedmiotem zamówienia są środki biobójcze (dezynfekcyjne).

Drugim ważnym elementem podlegającym weryfikacji powinna być zawartość substancji czynnej. W produktach do dezynfekcji powierzchni, wskaźnik ten nie zawsze jednak pozwala w pełni ocenić wydajność produktu, bowiem w jego skład, oprócz substancji czynnej, wchodzą również inne dodatki, które zmniejszają lub zwiększają wydajność. W celu oceny wydajności można posłużyć się ulotką informacyjną produktu lub jego etykietą. W świetle art. 44 ustawy o produktach biobójczych treść takiej etykiety (ulotki) podlega ocenie przez Ministra Zdrowia lub Prezesa URPL i stanowi element pozwolenia na obrót. W jej treści można odszukać zapis, w jakim stężeniu produkt wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, czy glonobójcze (dezynfekujące). Dopiero uwzględnienie powyższych informacji pozwala ocenić, czy dany produkt (sprzedawany przeważnie w formie koncentratu) będzie odpowiednio wydajny i tańszy od innych zaoferowanych.

Przykłady wyliczeniowe, porównujące wydajność środków oraz więcej informacji nt. przygotowanie SIWZ tutaj: www.basenprof.pl/artykuly/62/rpb_w_procesie_przygotowania_dokumentacji_przetargowej.html

Odpowiedź: Tomasz Gotowicz - Główny Technolog w firmie Gotix; www.gotix.com.pl

Jak skutecznie postępować przy skażeniu wody basenowej bakteriami, zarówno z grupy coli, jak i gronkowców, jednocześnie mając na uwadze, aby jak najmniej niszczyły się fugi i kafelki w niecce?


ODPOWIEDŹ:

Najbardziej optymalnym pH wody basenowej jest 7,0. W tej wartości 75% wolnego chloru występuje w postaci związku HOCl. Natomiast przy pH 8 już tylko 25% wolnego chloru stanowi kwas podchlorawy, resztę stanowi jon OCl- , który ma 80 razy mniejszą skuteczność bakteriobójczą. W ten sposób, można ograniczyć użycie związków chloru, co ma istotny wpływ na korozję chlorową betonu (występującą przy wysokich dawkach chloru).

Natomiast przy skażeniu wody basenowej bakteriami, zarówno z grupy coli, jak i gronkowców, zarządcy basenów powinni zastanowić się, czy nie obniżyć chwilowo pH wody (brak kąpiących w wodzie basenowej) do wartości 6. Wówczas aż 96,8 wolnego chloru będzie w postaci HOCl co pomoże zlikwidować bakterie. Krótkotrwałe (do 6 godzin) obniżenie wartości pH, nie powinno mieć większego wpływu na korozję siarczanową betonu. Pomoże to w szybszym i bardziej kompleksowym doprowadzeniu wody do odpowiednich wskaźników mikrobiologicznych.

Więcej informacji tutaj:
www.basenprof.pl/artykuly/75/wplyw_wartosci_ph_na_proces_dezynfekcji_wody_basenowej.html

Odpowiedź: Tomasz Gotowicz - Główny Technolog w firmie Gotix; www.gotix.com.pl

Co robić, gdy występuje problem z bakteriologią na basenie?

Dość często wyniki badań Sanepidu wskazywały na podwyższoną ilość bakterii w wodzie basenowej i grożono mi zamknięciem basenu. Kilkukrotnie udał się nam uniknąć zamknięcia, ale trzeba było wymieniać wodę, "przechlorować" całą instalację i napuścić nowa wodę i wykonać nowe badania, a to kosztuje i wymaga czasu. Jedna z firm uzdatniających wodę zaproponowała nam dołożenie kilku dysz napływowych, ponieważ do tej pory w niecce basenu były zainstalowane dysze tylko w jednej części, co powodowało w efekcie mały ruch wody i nierównomierne rozkładanie chemii basenowej. Dołożono więc sześć nowych dysz wraz układem pomp i problem wydawał się być rozwiązany. Wprawdzie wartości biochemiczne w basenie wyraźnie się poprawiły, ale powstał kolejny problem. Podczas standardowego remontu zauważyliśmy duże wycieki wody basenowej na stropie podbasenia, po kilku próbach okazałą się, że po wyłączeniu nowej pompy wycieki ustają. Okazało się, że po zwiększeniu obiegu wody odpływy z rynny przelewowej nie są w stanie odebrać takiej ilości wody i jakimiś nieszczelnościami dostaje się ona pod strop.

W jaki więc najtańszy sposób zwiększyć odbieranie wody i czy w ogóle jest to możliwe? Czy trzeba przebijać się przez rynny odpływowe, aby zwiększać przekrój rur? A jeśli tak, to jak to zaizolować? Może wystarczy zwiększyć przekrój rury poziomej z Ø100 na większy?


ODPOWIEDŹ:

Jednym z najprostszych rozwiązań wydaje się przydławienie pracy pompy, aby zmniejszyć szybkość cyrkulacji wody basenowej.

W ten sposób zakres mieszania wody pozostanie bez zmian (wcześniej poprzez dodanie dysz problem martwych stref został usunięty). Czynność ta zmniejszy szybkość migracji wody, a kanały przelewowe powinny wówczas zdążyć wychwytywać wodę basenową.

Aby zapobiec powracaniu problemów bakteriologicznych proponuję raz w tygodniu przeprowadzić procedurę przechlorowania według poniższego schematu.
1. Sprawdzamy, czy wszyscy użytkownicy pływalni opuścili wodę basenową.
2. Zamykamy dopływ wody do aparatury pomiarowej (aby nie uszkodzić sond).
3. Do basenu poprzez zbiornik przelewowy wlewamy podchloryn sodu w ilości ok. 10-20 g na 1 m3 wody.
4. Po trzech godzinach dokonujemy pomiaru zawartości chloru wolnego za pomocą fotometru. Wynik powinien wskazać około 5 mg/l.
5. Odpowiednio przygotowujemy preparat chlor stop w granulacie dla obniżenia zawartości chloru wg wzoru: 1 g preparatu na 1 m3 wody obniża zawartość chloru wolnego o 1 jednostkę np. z 5 do 4 mg/l)
6. Do basenu przelewowego wsypujemy 80% przygotowanego preparatu.
7. Po 30 minutach - dokonujemy ponownego sprawdzenia zawartości aktywnego chloru.
8. Jeśli jest potrzeba, dodajemy resztę preparatu obniżającego stężenie chloru.
9. Gdy stężenie chloru wyniesie poniżej 1,5 mg/l, możemy włączyć aparaturę pomiarową.
10. Z basenu można korzystać, gdy stężenie aktywnego chloru wyniesie nie więcej 0,6 mg/l.

Dodatkowym elementem, który może pomoc w utrzymaniu reżimu sanitarno epidemiologicznego jest:
1. Dodawanie środka glono-, bakterio- i grzybobójczego (np. B-001 Glon Fighter) w ilości 1 ml/m3 bezpośrednio w miejsca, w których występowały martwe strefy
2. Stosowanie raz na tydzień podchlorynu wapnia (granulat) do sypania w miejsca, w których występowały martwe strefy.
3. Utrzymywanie odpowiedniego pH wody basenowej. Im niższe pH, tym podchloryn sodu lepiej działa. Przy pH 7 podchloryn ma 75% skuteczności, a przy pH 8 już tylko 25%.

Odpowiedź: Tomasz Gotowicz - Główny Technolog w firmie Gotix; www.gotix.com.pl


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.