Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















2014-01-27
Dezynfekcja wody basenowej lampami UV
Chcemy przedstawić Państwu nowość w dezynfekcji wody basenowej za pomocą lamp UV. Metoda ta co prawda jest znana od dawna, także do dezynfekcji wód wodociągowych jednak zastosowanie promienników emitujących dwa zakresy promieniowania czyni ją przełomową dla instalacji basenowych.

W nowych lampach zastosowano promienniki wysyłające promieniowanie o długościach 185 i 254 nanometrów. Efektem jest zwiększona skuteczność w usuwaniu chloramin z wody basenowej. Dodatkowo fala o długości 185 nm powoduje wytwarzanie ozonu z powietrza zawartego w wodzie. Przy czym ilość powstałego ozonu nie powoduje przekroczenia dopuszczalnych norm ilości ozonu w wodzie doprowadzanej do niecki basenu.

Usuwanie chloramin

Promieniowanie fali o długości 185 nm posiada o 37% większą energię od fali o długości 254 nm. Połączone więc zostały zalety najskuteczniejszej dezynfekcji bakteriobójczej promieniowaniem o długości 254 nm i niezwykle skutecznym w usuwaniu chloramin promieniowaniem o długości 185 nm.
Wartością progową, przy której następuje rozkład wszystkich chloramin jest długość 280 nm. Poniżej tej wartości (dla fal o mniejszej długości) dysocjacji ulegają wszystkie chloraminy: mono, dwu i trójchloraminy. Im mniejsza długość fali tym lepsza skuteczność rozkładu chloramin.
Fale o większych długościach nie rozkładają chloramin, gdyż nie posiadają wystarczającej energii.

Nowe promienniki dzięki emitowaniu promieniowania o długości 185 i 254 nanometrów umożliwiają usuwanie wszystkich chloramin w tym monochloramin, dwuchloramin i trójchloramin ze znacznie większą skutecznością niż promienniki średniociśnieniowe.
Jak wiemy zmniejszenie zawartości chloramin podwyższa komfort kąpieli i znacznie zmniejsza nieprzyjemny zapach. Jednocześnie kilkakrotnie zmniejsza występowanie zjawiska podrażnienia śluzówki oczu u osób kąpiących się. Redukcja chloramin sprzyja również zwiększeniu ilości wolnego chloru czego skutkiem jest zwiększenie skuteczności dezynfekcji.

Dobór urządzeń

Bardzo ważną sprawa jest odpowiedni dobór sterylizatorów UV. Źle dobrane urządzenie nie będzie spełniało swojej roli. Dla poprawnego doboru urządzenia konieczne jest uwzględnienie trzech parametrów:
• przepływ nominalny [m3/h] - nie należy przekraczać podanego przepływu nominalnego gdyż wówczas nie osiągniemy wymaganej dawki promieniowania. Mówiąc prościej woda nie zdąży naświetlić się odpowiednią dawką promieniowania. Oferujemy Państwu dziewięć nowych modeli o wydajności od 22,5 do 658 m3/h
• dawka promieniowania - określa się ją najczęściej w J/m2 bądź w mJ/cm2, przy czym 400 J/m2 = 40 mJ/cm2. Dawkę 400 J/m2 została określona jako minimalna dawka skuteczna dla dezynfekcji wody pitnej (woda wodociągowa). Z uwagi na fakt, iż w przypadku wody basenowej w basenach publicznych skażenie tej wody bakteriami następuje w sposób ciągły i to w znacznej ilości, zgodnie z zagranicznymi wytycznymi, należy dobierać urządzenia z dawką minimalną 600 J/m2 (60 mJ/cm2).
• transparencja wody - woda musi być klarowna o dobrym współczynniku przenikania i absorbowania promieniowania UV

Zalety stosowania lampy UV z nowymi żarnikami

• podobnie jak ozon pozwala zmniejszyć dawkę chloru / podchlorynu sodu,
• jest skuteczna także przeciwko tym mikroorganizmom, które są odporne na chlor,
• eliminuje bakterie wody ciepłej - legionelle,
• poza dezynfekcją doprowadza do redukcji chloraminy,
• najprostszy montaż ze wszystkich metod dezynfekcji,
• niskie koszty eksploatacji,
• nie istnieje możliwość przedawkowania,
• nie wprowadzamy do wody żadnych środków chemicznych
• bezobsługowa praca - co ok. 12 miesięcy wymiana promiennika
• Sterylizator może pracować w przypadku braku przepływu wody.
• Urządzenia są wyposażone w specjalne turbolizatory zapewniające jednakową skuteczność promieniowania UV w całej komorze oraz zwiększają efektywną dawkę promieniowania,
• w czasie pracy urządzenia nie jest wymagany minimalny przepływ wody
• wysoka odporność korpusów na trudne warunki,
• brak osadu na rurach osłonowych - brak konieczności instalowania skomplikowanych urządzeń czyszczących,

Jak widzimy nowa seria urządzeń posiada rewelacyjne parametry oraz skuteczność nieosiągalną w żadnych innych modelach. Osiągają znacznie bardzo dobre parametry pracy przy mniejszych kosztach eksploatacji i mniejszym zużyciu energii.
Zapraszamy do współpracy.
Autor: Tomasz Kura - Fiber Polska

zamknij

Przeczytaj także

Hotelowy basen - jakie obowiązki musi spełniać?
Rozmowa z dr Iwoną Michniewicz - prezes Krajowej Rady Sportu i Ratownictwa na temat obowiązków, jakie muszą spełniać hotelowe strefy Spa Dr. Iwona Michniewicz - Biegły sądowy w dziedzinie ratownictwa wodnego, [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.