Foto 1 - elektroniczne zamki szafkowe
2015-07-02
Zamki transponderowe – sprawne zarządzanie, wygoda i bezpieczeństwo
W niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na korzyści płynące z zastosowania zamków elektronicznych, które w szafkach szatniowych zwiększą wygodę użytkowania, umożliwią sprawne zarządzanie szatnią oraz poprawią bezpieczeństwo przechowywanych w nich rzeczy.
Możliwość dostarczenia systemów opartych o różne rozwiązania RFID (np. ISO, Mifare, Logic, HID) zapewnia bezproblemową i wygodą integrację systemu zamków z kartami Kontroli Dostępu, Rejestracji Czasu Pracy, Legitymacją Studencką i Uczniowską czy Kartą Miejską.
Poniżej przedstawiamy dwa rodzaje systemów:
PASSTECH ESMART - system oparty o indywidualne zamki transponderowe
z zasilaniem bateryjnym – rozwiązanie ułatwia montaż w istniejących szafkach, gdyż nie ma potrzeby wykonywania okablowania
METRA ELS - system zamków zasilanych i sterowanych przewodowo
ze sterownikiem grupowym – możliwość zastosowania dowolnego standardu RFID
I. SYSTEMY PASSTECH ESMART
Elektroniczne zamki bateryjne ESMART (foto 2) to propozycja dla projektów wymagających szybkiego wdrożenia i ograniczenia pracochłonności montażu, przy jednoczesnym zapewnieniu prostoty użyć. Doskonale sprawdza się w sytuacji modernizacji istniejących szatni, gdyż pozwala na bardzo prostą instalację w już istniejących szafkach.
Dzięki wykorzystaniu niezależnego zamka w każdym przedziale szafkowym powstaje rozwiązanie o najwyższym poziomie niezawodności - brak jest pojedynczego punktu awarii a uszkodzenie pojedynczego zamka wyłącza z użycia tylko jedną szafkę.
Co więcej, uszkodzony zamek może zostać wymieniony na nowy przez samego użytkownika obiektu i to w czasie dosłownie kilkunastu sekund. Zasilanie bateryjne uodparnia system na awarie zasilania i pozwala zrezygnować z budowy instalacji długotrwałego podtrzymania zasilania, jak to ma miejsce przy wykorzystaniu zamków przewodowych. Z kolei opatentowana przez firmę PASSTECH technologia zarządzana poborem energii przez zamek niweluje podstawową wadę zasilania bateryjnego i pozwala na wieloletnią pracę na jednym komplecie 4 baterii AA.
Co więcej, uszkodzony zamek może zostać wymieniony na nowy przez samego użytkownika obiektu i to w czasie dosłownie kilkunastu sekund. Zasilanie bateryjne uodparnia system na awarie zasilania i pozwala zrezygnować z budowy instalacji długotrwałego podtrzymania zasilania, jak to ma miejsce przy wykorzystaniu zamków przewodowych. Z kolei opatentowana przez firmę PASSTECH technologia zarządzana poborem energii przez zamek niweluje podstawową wadę zasilania bateryjnego i pozwala na wieloletnią pracę na jednym komplecie 4 baterii AA.
RODZINA ZAMKÓW RFID ESMART:
• ZP 100 (foto 3)
Cechy wyróżniające: czujnik zbliżeniowy transpondera
• ZP 200R(foto 4)
Cechy wyróżniające: przycisk aktywujący zamek
• ZP 200KR(foto 5)
Cechy wyróżniające: klawiatura PIN + RFID.
PODSTAWOWE FUNKCJE:
Praca w wielu trybach programowania
• „wolny wybór” – każdy transponder obsługuje każdą wolną szafkę
• „preselekcja” – przypisanie jednego transpondera do jednej szafki
• „jeden do wielu” - przyporządkowanie jednego transpondera do kilku szafek (do 5)
• „wiele do jednego” – przyporządkowanie kilku transponderów do jednej szafki (do 5)
Kontrola stanu baterii
• niski poziom napięcia zamek sygnalizuje miganiem diody oraz zapisuje stan alarmowy na pasku transponderowym - informacja może być odczytywana na czytnikach w recepcji lub administracji obiektu, lub przesłana on-line do systemu zarządzania (zamki ULTRA i TOUCH).
Praca sterowana harmonogramem
• samoczynne otwieranie szafek o oznaczonych godzinach (np. w celu sprzątania), aktywowanie, blokowanie funkcji zamka na podstawie harmonogramu
Komunikacja RFID
• ISO14443 Type A/B, Felica, Mifare Classic / Ultralight / DESfire , NFC .
Szeroko rozpowszechniony standard w kontroli dostępu i innych aplikacjach np. Karta Miejska. Także inne standardy UHF i LF w wersji TOUCH.
Szeroko rozpowszechniony standard w kontroli dostępu i innych aplikacjach np. Karta Miejska. Także inne standardy UHF i LF w wersji TOUCH.
PODSTAWOWE CECHY ZAMKÓW ESMART:
• ponad 2 lata pracy na bateriach*
• łatwy montaż - tylko 3 otwory
• wysoka jakość, 3 lata gwarancji
• Certyfikaty CE, FCC
• kodowana transmisja 3DES
• Mifare 13,56 MHz, czyli łatwa integracja z systemami KD, ESOK, RCP, Karty Miejskie
*2 do 5 lat przy zastosowaniu baterii AA wysokiej pojemności i standardowym poziomie użycia – wg danych producenta
KOMUNIKACJA Z SYSTEMAMI NADRZĘDNYMI:
Zamki serii CLASSIC - zapisują informacje w odpowiednich sektorach transpondera Mifare. Mogą one być następnie odczytane na stanowiskach komputerowych w recepcji, administracji obiektu lub podczas odczytu transpondera np. w bramkach systemu kontroli dostępu.
Zamki serii ULTRA – posiadają unikalne na rynku rozwiązanie w postaci wbudowanego w zamek mechanizmu transmisji bezprzewodowej WiFi. Umożliwia to przesyłanie informacji statusowych w trybie on-line, tak aby w ciągu kilku sekund mogły być odebrane przez system zarządzający. Komunikacja WiFi jest dwustronna, więc możliwe jest także zdalne otwieranie każdego z zamków.
Zamki serii TOUCH – nie mają wbudowanego czytnika RFID. Aby otworzyć zamek należy odczytać transponder w czytniku grupowym, który następnie za pośrednictwem serwera przekaże polecenie otwarcia do wybranego zamka. Komunikacja WiFi umożliwia przesyłanie informacji statusowej tak jak w zamkach serii ULTRA. Posiada możliwość przypisania konkretnej szafki klientowi przez system zarządzania (np. recepcję hotelu czy kasę).
(foto 6 - widok rzutu ekranu aplikacji przedstawiający wizualizację zajętości szafek)
Przykładowe realizacje systemów PASSTECH ESMART: foto 7, 8, 9, 10, 11 i 12.
II. SYSTEMY METRA ELS
System zamków elektronicznych METRA ELS to rozwiązanie oparte o zamki zasilane i sterowane przewodowo, kontrolowane zaawansowanym systemem sterowników i czytników grupowych. System umożliwia zastosowanie szerokiego spektrum protokołów komunikacyjnych RFID w tym: Mifare, Unique, Hitag, EM Marin.
Jest elementem składowym kompleksowego rozwiązania systemów kontroli dostępu METRA, może jednak z powodzeniem być stosowany jako samodzielny system szatni elektronicznej.
Budowa systemu opiera się na 16-to lub 32-u przedziałowych modułach szafkowych, wyposażonych w grupowy czytnik/i oraz sterownik. Moduły mogą być łączone w większe kompleksy o praktycznie nieograniczonej ilości przedziałów szafkowych.
KOMPONENTY SYSTEMU ELS:
• Terminal użytkownika (foto14)
czytnik RFID, PIN + wyświetlacz nr szafki
• Elektro- mechaniczny zamek szafkowy (foto 15)
• Kontroler (foto 16)
kontroler systemu ELS
• Terminal Dotykowy ELS z czytnikiem (foto 17)
ZASADA DZIAŁANIA SYSTEMU:
Wszystkie szafki (zarówno wolne jak i zajęte) pozostają zamknięte. Terminal Dotykowy oferuje użytkownikowi losowo wybraną szafkę. Użytkownik może odrzucić wybór urządzenia i uzyskać następne wskazanie, może też zaakceptować wybór przez odczytanie w czytniku Terminala transpondera RFID.
Wybrana szafka odblokowuje się i otwiera automatycznie. Użytkownik składa w niej swoje rzeczy a zamek blokuje się automatycznie po zamknięciu drzwiczek szafki. Aby otworzyć przypisaną szafkę użytkownik musi odczytać transponder RFID w czytniku. Po weryfikacji poprawności kodu transpondera, użytkownik wskazuje czy po otwarciu chce szafkę używać w dalszym ciągu czy zwolnic ją dla innego użytkownika. Następnie szafka jest odblokowywana i się otwiera. Użytkownik zabiera swoje rzeczy a zamek blokuje szafkę automatycznie po zamknięciu drzwiczek. W zależności od wyboru użytkownika szafka jest blokowana do dalszego użycia przez użytkownika lub zwalniana z możliwością wyboru przez inną osobę.
Szafki mogą być też używane w różnej konfiguracji, np. gdzie nie są wydawane transpondery. W takim przypadku zamiast transponderów goście mogą blokować szafkę za pomocą dowolnie wybranego przez siebie kodu PIN. Procedura wyboru szafki jest identyczna jak w przypadku medium RFID.
Użycie system Metra ELS daje następujące funkcjonalności:
• przypisanie szafki użytkownikowi
• monitorowanie stanu szafek
• alarm antywłamaniowy
• możliwość otwierania szafek o ustalonej porze (np. dla celów sprzątania)
Zarządzający systemem ma możliwość przy użyciu oprogramowania lub kart master:
• otwarcia zajętej szafki, jeżeli użytkownik zapomniał kodu PIN lub zagubił kartę RFID
• przypisać szafkę w stałe użytkowanie konkretnej osobie
• w razie potrzeby wyłączyć określone szafki z użytkowania.
Przykładowe realizacje systemów METRA ELS: foto 18,19,20,21,22 i 23.
Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w implementacji systemów zamków elektronicznych oferujemy naszym partnerom szeroki zakres wsparcia, zarówno na etapie przedsprzedażowym, wdrożenia a następnie obsługi posprzedażowej.
W Polsce dystrybutorem rozwiązań PASSTECH oraz METRA jest MWM Sp. z o.o.
Autor: Grzegorz Gołda, MWM Sp z o.o.
Materiały: www.mwm.pl
zamknij
Przeczytaj także
Włosy i ręce są suche, a rachunki - niskie. Jak to zrobić?
Elektryczna suszarka do włosów albo rąk czy papierowe lub tekstylne ręczniki – co jest bardziej higieniczne? Co skuteczniejsze? Co gwarantuje mniejsze wydatki? Oba rozwiązania mają rzesze zwolenników. Zebraliśmy [...]